Obsah:
- Cetirizín + pseudoefedrín Aké lieky?
- Na čo je cetirizín + pseudoefedrín?
- Ako môžem použiť cetirizín + pseudoefedrín?
- Ako sa uchováva cetirizín + pseudoefedrín?
- Pravidlá používania Cetirizín + pseudoefedrín
- Aká je dávka cetirizínu + pseudoefedrínu pre dospelých?
- Aká je dávka cetirizínu + pseudoefedrínu pre deti?
- V akej dávke je dostupný cetirizín + pseudoefedrín?
- Dávkovanie cetirizínu + pseudoefedrínu
- Aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v dôsledku cetirizínu + pseudoefedrínu?
- Cetirizín + pseudoefedrín vedľajšie účinky
- Čo by malo byť známe pred použitím cetirizínu + pseudoefedrínu?
- Je cetirizín + pseudoefedrín bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy?
- Cetirizín + pseudoefedrín Varovania a upozornenia týkajúce sa liekov
- Aké lieky môžu interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
- Môže jedlo alebo alkohol interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
- Aké zdravotné podmienky môžu interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
- Liekové interakcie Cetirizín + pseudoefedrín
- Čo mám robiť v prípade núdze alebo predávkovania?
- Čo mám robiť, ak mi chýba dávka?
Cetirizín + pseudoefedrín Aké lieky?
Na čo je cetirizín + pseudoefedrín?
Cetirizín + pseudoefedrín je liek používaný na zmiernenie príznakov alergie, ako sú slziace oči, upchatie / nádcha, svrbenie očí / nosa a kýchanie.
Tento liek obsahuje 2 lieky, a to cetirizín a pseudoefedrín. Cetirizín je antistamín a účinkuje tak, že blokuje prírodnú látku (histamín), ktorá sa vytvára v tele, keď dôjde k prejavom alergie. Zatiaľ čo pseudoefedrín je dekongestívum a pracuje na zúžení krvných ciev v nose, aby sa znížil opuch a preťaženie.
Ako môžem použiť cetirizín + pseudoefedrín?
Pokyny na používanie lieku cetirizín + pseudoefedrín sú:
- Ak používate tento liek bez lekárskeho predpisu, pred použitím tohto lieku si prečítajte pokyny na obale produktu. Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na lekárnika.
- Ak vám lekár predpísal tento liek, používajte ho podľa pokynov lekára s jedlom alebo bez jedla, zvyčajne dvakrát denne (každých 12 hodín).
- Tablety nežujte, pretože môžu uvoľňovať liek naraz a zvyšujú riziko vedľajších účinkov.
- Tabletu nerozdeľujte, pokiaľ nemá tabletu deliacu čiaru a Váš lekár alebo lekárnik vám to odporučí.
- Prehltnite celú tabletu alebo jej časť bez toho, aby ste ju žuvali alebo drvili.
- Dávkovanie závisí od veku, zdravotného stavu a odozvy na liečbu. Nezvyšujte dávku ani nepoužívajte tento liek dlhšie, ako je predpísané.
- Povedzte svojmu lekárovi, ak sa váš stav po 1 týždni nezlepší, alebo sa zhorší alebo ak sú príznaky sprevádzané horúčkou.
Ako sa uchováva cetirizín + pseudoefedrín?
Tento liek sa najlepšie uchováva pri izbovej teplote, mimo priameho svetla a vlhkých miest. Nedržte to v kúpeľni. Nezmrazujte to. Iné značky tohto lieku môžu mať odlišné pravidlá skladovania. Dodržujte pokyny na skladovanie na obale produktu alebo sa obráťte na svojho lekárnika. Uchovávajte všetky lieky mimo detí a domácich miláčikov.
Neoplachujte lieky do záchodu alebo do odtoku, pokiaľ to neurčí. Zlikvidujte tento výrobok po uplynutí jeho platnosti alebo keď už viac nepotrebujete. O bezpečnej likvidácii vášho produktu sa poraďte s lekárnikom alebo miestnou spoločnosťou na likvidáciu odpadu.
Pravidlá používania Cetirizín + pseudoefedrín
Poskytnuté informácie nenahrádzajú lekársku pomoc. Pred začatím liečby sa VŽDY poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Aká je dávka cetirizínu + pseudoefedrínu pre dospelých?
Na liečbu alergickej nádchy je dávka lieku cetirizín + pseudoefedrín 5 mg - 120 mg užívaná dvakrát denne.
Aká je dávka cetirizínu + pseudoefedrínu pre deti?
Tento liek sa neodporúča deťom do 12 rokov kvôli vysokej hladine pseudoefedrínu.
U detí vo veku 12 rokov alebo starších je dávka liečiva cetirizín + pseuidoephaedrín 5 mg - 120 mg perorálne dvakrát denne.
V akej dávke je dostupný cetirizín + pseudoefedrín?
Dostupné formy liečiva cetirizín + pseudoefedrín sú tablety.
Dávkovanie cetirizínu + pseudoefedrínu
Aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v dôsledku cetirizínu + pseudoefedrínu?
Najbežnejšie vedľajšie účinky užívania lieku cetirizín + pseudoefedrín sú:
- Dizzy
- Ospalý
- Únava
- suché ústa
- Nevoľnosť
- Bolesť brucha
- Ťažkosti s stolicou (zápcha)
- Ťažkosti so sústredením alebo
- Zvonenie v ušiach
Nie každý zažíva tento vedľajší účinok. Môžu sa vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené vyššie. Ak máte obavy z určitých vedľajších účinkov, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
Cetirizín + pseudoefedrín vedľajšie účinky
Čo by malo byť známe pred použitím cetirizínu + pseudoefedrínu?
Pred užitím Cetirizinu + pseudoefedrínu by ste mali venovať pozornosť:
- Nepoužívajte liek cetirizín + pseudoefedrín, ak ste za posledných 14 dní užívali inhibítory MAO, ako sú izokarboxazid (Marplan), fenelzín (Nardil), rasagilín (Azilect), selegilín (Eldepryl, Emsam) alebo tranylcypromín (Parnate).
- Cetirizín a pseudoefedrín by ste nemali používať, ak ste na ne alergický alebo ste alergický na hydralazín (Atarax, Vistaril).
- Tento liek by ste tiež nemali užívať, ak máte vysoký krvný tlak (hypertenzia), glaukóm s úzkym uhlom, akútne ochorenie koronárnych artérií, nemôžete močiť (problémy s močením), poruchy štítnej žľazy, ochorenie pečene alebo obličiek a zväčšenú prostatu.
Starší ľudia môžu mať z užívania cetirizínu a pseudoefedrínu viac vedľajších účinkov.
Je cetirizín + pseudoefedrín bezpečný pre tehotné a dojčiace ženy?
Neexistujú adekvátne štúdie týkajúce sa rizík užívania tohto lieku u tehotných alebo dojčiacich žien. Pred použitím tohto lieku sa vždy poraďte so svojím lekárom, aby ste zvážili potenciálne výhody a riziká. Tento liek je podľa Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) zahrnutý do kategórie rizika tehotenstva. Nasledujúce odkazy odkazujú na kategóriu rizika tehotenstva podľa FDA:
- A = nie je ohrozený
- B = Žiadne riziko v niekoľkých štúdiách
- C = Možno riskantné
- D = Existujú pozitívne dôkazy o riziku
- X = Kontraindikované
- N = neznáme
Cetirizín + pseudoefedrín Varovania a upozornenia týkajúce sa liekov
Aké lieky môžu interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
Aj keď sa niektoré lieky nemajú užívať súčasne, v iných prípadoch sa niektoré lieky môžu používať aj súčasne, aj keď môže dôjsť k interakcii. V takýchto prípadoch môže lekár zmeniť dávku alebo podľa potreby urobiť ďalšie preventívne opatrenia. Povedzte svojmu lekárovi, ak užívate akékoľvek iné voľnopredajné lieky alebo lieky na predpis.
Užívanie tohto lieku spolu s niektorým z nasledujúcich liekov sa neodporúča. Lekár vám nemusí predpísať tento liek alebo nahradí niektoré z liekov, ktoré už užívate.
- Clorgyline
- Dihydroergotamín
- Furazolidon
- Iproniazid
- Izokarboxazid
- Linezolid
- Moklobemid
- Nialamid
- Pargyline
- Fenelzín
- Prokarbazín
- Rasagilín
- Selegilín
- Toloxatón
- Tranylcypromín
Užívanie tohto lieku s nižšie uvedenými liekmi môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov, ale v niektorých prípadoch môže byť najlepšou liečbou kombinácia týchto dvoch liekov. Ak sú vám predpísané obidva lieky, lekár zvyčajne zmení dávkovanie alebo určí, ako často ich máte užívať.
- Guanetidín
- Iobenguane I 123
- Metyldopa
- Midodrín
Môže jedlo alebo alkohol interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
Niektoré lieky by sa nemali používať s jedlom alebo pri konzumácii určitých potravín, pretože môžu nastať liekové interakcie. Konzumácia alkoholu alebo tabaku niektorými liekmi môže tiež spôsobiť interakcie. Diskutujte o užívaní drog s jedlom, alkoholom alebo tabakom u svojho lekára.
Aké zdravotné podmienky môžu interagovať s cetirizínom + pseudoefedrínom?
Iné zdravotné ťažkosti, ktoré máte, môžu mať vplyv na užívanie tohto lieku. Ak máte ďalšie zdravotné ťažkosti, najmä ochorenie obličiek, vždy to povedzte svojmu lekárovi. Môže sa znížiť vylučovanie cetirizínu a pseudoefedrínu do tela.
Liekové interakcie Cetirizín + pseudoefedrín
Čo mám robiť v prípade núdze alebo predávkovania?
V prípade núdze alebo predávkovania kontaktujte miestneho poskytovateľa záchrannej služby (112) alebo okamžite vyhľadajte pohotovostnú službu v najbližšej nemocnici.
Príznaky predávkovania liekom cetirizín + pseudoefedrín sú:
- Zmeny nálady, iracionálne postoje, halucinácie
- Záchvaty
- Silná ospalosť
- Nepravidelný srdcový rytmus
- Cítiť sa nepokojne
- Závraty
- Bolesť hlavy
- Slabé svaly
- Nevoľnosť
- Krátke, nepravidelné, rýchle dychy
- Ťažko spať
- Bolesť v žalúdku / na hrudníku
- Dehydratácia
Čo mám robiť, ak mi chýba dávka?
Ak zabudnete užiť dávku tohto lieku, užite ju čo najskôr. Keď sa však blíži čas ďalšej dávky, vynechanú dávku preskočte a vráťte sa k obvyklému dávkovaciemu režimu. Nezdvojnásobujte dávku.
Ahoj skupina zdravia neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku ani liečbu.
